Telogen Effluvium

İki guruba ayrılır;

1-Doğal nedenlerle(Fizyolojik) telogen effluvium;

Yeni doğanlarda doğumda var olan saçların dökülmesi bu guruba girer,hastalık olarak değerlendirilmez tedavi gerekmeden saçlar kendiliğinden doğal halini alır.

Hamilelik sonrasında görülen saç dökülmesi;sebebi çok açık değildir saçlar hamilelik ve sonrasında dökülür tedavi gerekmeden kendiliğinden çıkar.Saç kalitesini artıran biotin (B7 vitamini),panthotenic asit (B5 vitamini),L-Sistin,keratin (saçın yapı taşıdır) gibi maddeleri içeren ürün kullanımı dökülen saçların daha çabuk ve kaliteli çıkmasını sağlar..

Patolojik (hastalık olarak değerlendirilen) telogen effluvium;Guatr (tioid bezinin az veya fazla çalışması durumu),anemi,yetersiz beslenme,proteini düşük beslenme ve ağır diyet durumlarında görülür.Genellikle temel sorunun düzeltilmesi dökülen saçların büyük oranda geri çıkmasını sağlar.Saç yapımını hızlandıran biotin (B7 vitamini),panthotenic asit (B5 vitamini),L-Sistin,keratin (saçın yapı taşıdır) gibi maddeleri içeren tablet kullanımı saç yapımı sırasındaki maddelerin alımını sağlayacağından daha erken çıkar ve kalıcı kayıp daha az olur.Bilerek yapılan katı diyetlerde bu tür ürünleri almak telogen effluviuma bağlı dökülmenin daha az olmasını sağlar.

Bu hastalığın her iki formunda da ortak özellik dökülme aylar içinde gerçekleşir ve saçlar incelerek dökülür.

Yukarıdaki hastalıklar sebepler arasında sayılsa da sıkça bu hastalıkların tespit edilemediği telogen effluvium vakalarına da rastlanır.

Telogen effluvium teşhisi dermatoloji uzmanı tarafından konulmalı ve takibide aynı şekilde dermatolog tarafından yapılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xpecia Tablet © 2017

yeni