Saw Palmetto

Cüce palmiye ağacı da denir.Meyvesi ve yaprağı insan sağlığında kullanılır.Bilindiği üzere ailesel saç dökülmesine sebep olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış tek etken DHT dir.Saw palmettonun 5 alfa redüktazı engelleyerek DHT oluşumunu durdurduğu yönünde yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır.Saç dökülmesine en etkili bitki saw palmettodur.

Saw palmetto 5 alfa redüktazın daha çok saçlı deride bulunan  tip 1 i üzerinde etkilidir bu sebeple cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Benzer etkiyi gösteren finasteridde görülen hormonal sorunların saw palmetto da görülmediği yönünde çok sayıda güvenilir bilimsel çalışma vardır.

Aşağıda adresleri yazan yayınlar DHT nin sebep olduğu prostat büyümesi ve saç dökülmesi üzerine yapılmış çalışmalardır.Türkiyede satılan saç ürünleri arasında günlük 340 mg saw palmetto içeren tek ürün xpeciadır ve bu konuda en etkili ürün denilebilir.Saç sorunlarında bu dozda alım yeterlidir ve güvenle yan etki yaşamadan kullanılabilir.Prostat büyümesi için çıkarılan ürünler 1500 mg a kadar içerir.

Çalışma 1

5 alfa -reductase inhibition and hair growth promotion of some Thai plants traditionally used for hair treatment

Naphatsorn Kumara, Wandee Rungseevijitprapab, Nual-Anong Narkkhongc, Maitree Suttajit d, Q1 Chaiyavat Chaiyasut

Çalışma 2

Original Article

Inhibition of Inflammatory Gene Expression in Keratinocytes Using a Composition Containing Carnitine, Thioctic Acid and Saw Palmetto Extract

Sridar Chittur,1 Brian Parr,1 and Geno Marcovici2

1State University of New York (SUNY), Albany, NY, USA

Advanced Restoration Technologies, Inc., 9035 North 15th Place, Phoenix, AZ 85020, USA

Received 29 December 2008; Accepted 8 July 2009

1 Comment

Add a Comment
  1. Selim

    Hocam 2 aydir xpecia erkek kullaniyorum ama şimdi yaninda balenin optimac göz için vitamin bitki takviyesi günde 2 ve yine yaninda natures supreme nin multivitamin men günde 1 şeklinde kullanmaya başlayacağım. Ama sorum bunların üçünü aynı anda kullansam olumsuz anlamda birbirleriyle etkileşime geçerek etkileri kaybolurmu ve yan etki yapma durumları var mıdediğim takviyelere bakıp yorumlarmısınız ve yine 1-2 güne bir balık yağı da alsam. Sorun olabilir mi lütfen Cvplarsaniz mrk içindeyim tşk. Ler birde hocam xpecia aynı anda 2 tane alınsamı daha etkili olur sizce yoksa farklı iki öğündemi daha etkili olur bilimsel olarak ve aç yada tok etkisi nasıl daha iyi olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xpecia Tablet © 2017

yeni